Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Feja Islame

Mirë se vini
 
HomeSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 5 kushtet e islamit

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin



Posts : 21
Join date : 2007-10-20

5 kushtet e islamit Empty
PostSubject: 5 kushtet e islamit   5 kushtet e islamit Icon_minitimeSat Oct 20, 2007 11:33 am

Katër dëshira nga katër gra europiane Gruaja e parë: Britanike
E ka shkruar dëshirën e saj para 100 vjetësh! E cila ka dalë në botim nga gazetarja e njohur Atije Rod- në një artikull në vitin 1901: "Që të punojnë vajzat tona nëpër shtëpi si shërbëtore është me mirë e më lehtë sesa të punojnë punë të cilat ua prishin moralin e ua nxjerrin turpin. Ah sikur vendet tona të ishin sikur vendet muslimane në të cilat ndodhet veshja e hijshme, ndershmëria e pastërtia.
Po..është turp i madh për vendet angleze ti bëjnë vajzat e tyre të pavlera nga përzierja e tyre e tepërt me burrat. Pse ne nuk kërkojmë që të punojë vajza atë punë që i përshtatet natyrës së saj, qëndrimit të saj në shtëpi e lënien e punëve të burrave për burrat më e mirë për nderin e saj". Gruaja e dytë: Gjermane. Ka thënë: Unë kam dëshirë të qëndroj në shtëpi, por fatkeqësisht këtu në Gjermani gjëndja ekonomike e përparuar nuk përmbledh të gjitha shtresat popullore, prandaj qëndrimi në shtëpi është dicka e parealizueshme, e është me të vërtetë për të ardhur keq.(Marrë nga revista gjermane " Java". Gruaja e tretë: Italiane.
Ka thënë e ajo duke bërë dialog me doktor Mustafa el-Sibai- rahimehull llah-:
"Unë e kam zili femrën muslimane, e do të dëshiroja të isha lindur në vendet tuaja".
Gruaja e katërt: Franceze.
E ka treguar bisedën e saj një doktor musliman i cili banon në Francë. E ka treguar biseden e saj në muajin ramazan vitin e kaluar më 1421 hixhri.
Ku e ka pyetur shoqja e tij në punë - e ajo doktoreshë Franceze katolike- për gjëndjen e femrës musliamne të mbuluar! Si e kalon ditën e saj në shtëpi? Si është programi i saj ditor?
Iu përgjigj: Kur zgjohet në mëngjes fillon e pregatit çantat e fëmijëve për në shkollë, pastaj flen pak deri nga ora nëntë apo dhjetë. Pastaj plotëson punët e shtëpisë duke e pastruar e rregulluar atë, pastaj fillon në pregatitjen e drekës.
I tha: Po kush shpenzon për të e ajo nuk punon?
Iu përgjigj doktorri: Unë.
I tha: Kush ia blen asaj ato cka i duhen?
Iu përgjigj: Unë ia blej asaj gjithcka i duhet.
E pyeti me cudi e e habitur: Ti i blen gruas tënde gjithcka ajo dëshiron?
Iu përgjigj: Po unë.
I tha: Me një fjalë edhe bizhuteritë ti ia blen?!!!!
Iu përgjigj: Po.
I tha: Me të vërtetë gruaja jote jeton si mbretëreshë!!
U betua në All-llahun ky doktori se ajo i shfaqi dëshirën për tu martuar me të, e të ndahej nga gruaja e tij e parë. Dhe se do ta linte punën si doktoreshë!! e do të rrinte në shtëpi ashtu sikur rrin gruaja muslimane. Jo vetëm kaq por pranon të jetë grua e dytë e një muslimani vetëm që të rrijë në shtëpi.
Back to top Go down
http://feja-islame.tk
 
5 kushtet e islamit
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Feja Islame :: Feja-Islame :: 5 Kushtet e Islamit-
Jump to: