Feja Islame

Mirė se vini
 
HomeFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Abdesi

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 21
Join date : 2007-10-20

PostSubject: Abdesi   Sat Oct 20, 2007 12:31 pm

Nje nga obligimet e Faljes, per besimtarin eshte abdesi, apo pastrimi i pjesshem. Per kete arsye, kemi ndertuar kete faqe modeste me disa shembuj (fotografi). Nese nuk doni kete version me imazhe, ju mund te shkoni ne seksionin pa imazhe.. Ne kete seksion jemi munduar te shtjellojme aktin e abdesit dhe gjithashtu kemi sjelle disa spjegime.Pasi qe te vendosim per te marre abdes themi Bismilahi-Rrahmani -Rrahim.
Me pas:


·Lajme duart rreth shuplakes tre here duke ferkuar mire deri ne kyēe·Shperlajme gojen dhe hundet tre here
· Pastrojme fytyren gjithashtu tre here (pastrimi te jete i plote, deri poshte gushes)
· Pastrojme dy duart gjithashtu deri ne pjesen e siperme te berrylit duke filluar prej te djathtes.Te njejten gje bejme dhe me doren e majte.
· Me dore te lagur lagim pjesen e siperme te kokes.
· Me duar te lagura i pastrojme veshet.Pastrimin e vesheve e bejme duke prekur me gishtin tregues brendine e tyre e me te madhin pjesen e jashtme te vesheve.Pas pastrimit te veshėve prekim qafen me dorė.
· Pastaj pastrojme dy kembet deri mbi kyce duke pasur kujdes qe te mos leme asnje pjese pa lagur (fillojme me te djathten dhe me pas te majten).
Back to top Go down
View user profile http://feja-islame.tk
 
Abdesi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Feja Islame :: Feja-Islame :: C'eshte Abdesi Dhe Si Te Marrim Abdes?-
Jump to: