Feja Islame

Mirė se vini
 
HomeFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 disa sure

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 21
Join date : 2007-10-20

PostSubject: disa sure   Sat Oct 20, 2007 12:41 pm

Suretu El Fatiha

Arabisht

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

El-hamdu lil-lahi rab-bil alemin

Err-rrahmanirr-rrahim

Maliki jeumid-din

Ij-jake nabudu ue ij-jake nestein

Ihdinas-siratal mustekim

Siratel-ledhine en'amte alejhimgajril magdubi alejhim ue led-dalin.

AMIN!
Kuptimi ne shqip:

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

Falėnderimi i takon vetėm Allahut, Zotit tė botėve!

Bamirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshirėbėrėsit!

Sunduesit nė ditėn e gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!

Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm tek Ti kėrkojmė ndihmė!

Udhėzona (pėrforcona) pėr nė rrugėn e drejtė?

Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove me tė mira, jo nė tė atyre qė kundėr veti tėrhoqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!


107. Suretu El Ma'un

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

Er-raejte ledhi ju kadhibu bi din.

Fedhalike ledhi jedu-ul jetim.

U la jehudu ala ta'amil miskin.

Fe ue -jlun lil musalin.

Eledhine hum an salati him sahun.

Eledhine hum juraun

Ue jemne unel maun.
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

A e ke parė ti (a e sheh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr?

Po ai ėshtė qė e pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun.

Dhe qė nuk nxit pėr tė ushqyer tė varfėrin.

Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen,

tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm.

Ata qė vetėm shtiren (sa pėr sy e faqe).

Dhe nuk japin as sendin mė tė vogėl (as hua).


112.Suretu El Ihlas

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

Kul huwa 'Allaahu 'ehad

Allahu s-samed

Lem jelid ue- lem juled

Ue- lem jekun la-hu kufu'uan 'ahad
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!

All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).

As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.

Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.


113.Suretu El Felek

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

Kul e'udhu bi Rabbil felek

Min sherri ma halek

Ue min sherri ghasikin idha uekab

Ue min sherrin-nef-fathati fil ukad

Ue min sherri hasidin idha hased.
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,

Prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi.

Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.

Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.

Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.


114.Suretu En Nas

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

Kul e 'udhu bi Rabbi-nas

Meliki-nas

Ilahin-nas

Minsherr-rril ues-uasil-han-nas

Eledhi ju-uesvisu fi sudurinas

Minel xhin-neti uen-nas.
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

Thuaj: “Mbėshtetem nė Zotin e njerėzve!

Sunduesin e njerėzve,

Tė adhuruarin e njerėzve,

Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.

I cili hedh dyshime nė zemrat e njerėzve,

Qoftė ai nga xhinėt ose nga njerėzit”.
Back to top Go down
View user profile http://feja-islame.tk
 
disa sure
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Feja Islame :: Feja-Islame :: Mėso disa sure-
Jump to: