Feja Islame

Mirė se vini
 
HomeFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 haxhxhi

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 21
Join date : 2007-10-20

PostSubject: haxhxhi   Sat Oct 20, 2007 12:52 pm

I urojme gjithe motrat dhe vėllezėrit qe pregatiten per te shkuar ne Haxh:

InshaAllah ju pranohet Haxhi dhe merrni sa me shume shperblime!

Haxhi - apo Pelegrinazhi - ėshtė njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė Kalendarit Islam. Haxhi ėshtė njė obligim fetar pėr ēdo Musliman, burrė dhe grua, qė ėshtė nė gjendje ta kryeje ate, te pakten nje here ne jeten e tyre, nese mjetet financiare lejojne. Per 14 shekuj Muslimanet mblidhen ne Mekė duke ndjekur shembullin e profetit tone, Muhamedit alejhi selam (paqja qofte mbi te), dhe duke rikujtuar historine e profeteve Ibrahim as. dhe birit te tij Ismailit as. Ne diten e Arafatit, dita e 9 e muajit te Dhul-Hixhes, gjtihe pelegrinet mblidhen ne rrafshin e Arafatit, 6 milje jashte Mekes ne nje dite lutjesh dhe adhurimi per Zotin. Dita e neserme eshte dita e Kurbanit, qe festohet nga Muslimanet ne gjithe boten.

Pelegrinet e ardhur nga ēdo pjese e rruzullit tokesor kane ne buzet e tyre keto fjale adhurimi:


Talbija
Lebbejka-allahume lebbejk
Lebbejka la sherika leka lebbejk
Inna al hamda uan an-ni'mata laka ual-mulk
La sherika lek.

Ja ku qėndroj para teje Allah,
ketu qėndroj para teje
Nuk ka zot tjeter veē Teje,
Ja ku qėndroj para teje;
Ty te takojne gjithė falenderimet,
E jotja eshte gjithe fuqia dhe meshira,
Nuk ka zot tjeter veē teje.
Back to top Go down
View user profile http://feja-islame.tk
 
haxhxhi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Feja Islame :: Feja-Islame :: Haxhxhi-
Jump to: