Feja Islame

Mirė se vini
 
HomeFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Edukimi i femijeve

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 21
Join date : 2007-10-20

PostSubject: Edukimi i femijeve   Sat Oct 20, 2007 1:01 pm


EDUKIMI I FĖMIJĖVE

Ne kete faqe do te gjeni artikuj te ndryshem qe kane per qellim te ndihmojne nenat
ne edukimin e femijeve te tyre qe te behen muslimane te mire, insha'Allah!

Ja disa nga artikujt e kesaj faqeje:


Bashkepunimi me Femijet, Art me Bazament
Bashkėpunimi me fėmijėt eshte art, i cili shumė prej nėnave dhe baballarėve u duket i vėshtirė. Disa menyra efektive per te arritur kete vijojne ne artikull.
Mėnyra e tė ftuarit tė fėmijėve nė namaz
... duhet qė i vogli tė shikojė shembull tė mirė para syve tė tij, me shikimin e babait apo tė nėnės tė cilėt janė tė rregullt nė faljen e tyre 5 herė nė ditė pa u mėrzitur e pa pėrtuar, ndikon pozitivisht nė shikimin e fėmijės pėr bindjen ndaj kėtij urdhėri, e don atė sepse edhe shembulli I mirė i tij e don. Bėhet i rregullt nė kryerjen e tij sikur cdo zakon i tij ditor.
Nje Minute i Vetem Mjafton
Si ta realizosh edukimin e femijes ne nje minute? ... nė gjysmėn e parė tė minutit e kritikove fėmijėn tėnd nė njė kohė shumė tė shkurtėr, ia pėrcaktove gabimin e bėrė, dhe e shfaqe zemėrimin tėnd ndaj gabimit tė kryer. Ndėrsa gjysma tjetėr e minutit ėshtė e mbushur pėrplot dashuri, qetėsi, besim e prehje.Ēfare te themi kur...?

.fillojme te bejme diēka? - Bismilah (Ne emer te Allahut)

.fillojme te hame? - Bismilah

.mbarojme se ngreni? - Elhamdulilah.

.teshtijme? - Elhamudlilah

.degjojme dike te teshtije? - Jerhamukallah.

.takohemi me dike? - Es-selamu alejkum!

.dikush na pershendet me 'Es-selamu alejkum'? - Ue alejkum selam.

.shohim dicka te mrekullueshme apo te bukur? - Subhan'Allah.

.shikojme dicka qe na pelqen? - Masha Allah.

.duam te bejme diēka me vone (ne te ardhmen)? - Insha'Allah.

.bejme ndonje plan? - Insha'Allah (Nese do Allahu).

.bejme ndonje gabim? - Estagfirullah (O Zot, me fal).

.dikush na jep diēka? - Xhezakallah Hajr (Allahu te shperblefte me te mira).

.kemi frike? - Eudhu bilah
Back to top Go down
View user profile http://feja-islame.tk
 
Edukimi i femijeve
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Feja Islame :: Feja-Islame :: Edukimi i fėmijėve-
Jump to: