Feja Islame

Mirė se vini
 
HomeFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Letėr Dėrguar Cdo Muslimane!

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 21
Join date : 2007-10-20

PostSubject: Letėr Dėrguar Cdo Muslimane!   Sat Oct 20, 2007 11:38 am

Letėr dėrguar tek ēdo muslimane
Allahu xh.sh. thotė: "Ēka kanė ata qė tė mos i dėnojė All-llahu, kur ata janė qė pengojnė (tė tjerėt) nga xhamia e shenjtė (Qabja), e edhepse nuk janė mbikėqyrės tė saj. Kujdestarėt e saj janė vetėm ata qė ruhen (tė devotshmit), por shumica e tyre nuk ėshtė qė di." (El-Enfal-34)
Motra ime
A e dinė se cila ėshtė begatia mė a madhe e Allahut ndaj teje?
Ajo ėshtė begatia e Islamit Allahu xh.sh thotė: "Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe." (El-Maide 3).
Kuptimi i Islamit ėshtė: dorėzimi Allahut xh.sh. d.m.th. qė t'ia dorėzosh vetveten Allahut xh.sh., poashtu duhet tė dish se Ai ėshtė Krijuesi, Furnizuesi dhe Zoti yt, tė Cilin e adhuron, e nėse vjen urdhėri prej Allahut xh.sh. detyrohesh tė thuash: Kam dėgjuar dhe i pėrgjigjem. "Kur thirrėn besimtarėt pėr gjykim ndėrmjet tyre te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, e vetmja fjalė e tyre ėshtė tė thonė: "Dėgjuam dhe respektuam!" Tė tillėt janė ata tė shpėtuarit." (En-Nur 51)
Motra ime
Kush tė ka urdhėruar pėr mbulesė?
Me tė vėrtetė Ai ėshtė Allahu, i cili tė ka urdhėruar me namaz, agjėrim, haxh etj. Motėr e dashur ti nuk e ve mbulesėn qė tė jesh e bukur, e as pėr atė se ėshtė traditė, apo rrespekt ndaj burrit apo tė fejuarit tėnd, poashtu nuk e ve atė pėr hirė tė askujt. Mirėpo ti mbulesėn e ve nė shenjė adhurimi dhe rrespekti ndaj Allahut, Krijuesit tėnd.

Motra ime
Pėrse e dėshiron mbulesėn?
Pėrarsye se ti je njė grua muslimane e pastėrt dhe nuk pranon tė shikojė nė ty askush prej njerėzve. Poashtu ti je grua besimtare e ndershme, refuzon qė ta bėsh trupin tėnd artikull qė ta rrotullon e ta shikon atė kush tė dojė! E me kėtė rast syri bėnė amoralitet me shikimin nė trupin tėnd.
Pejgamberi a.s. thotė: "Sytė bėjnė amoralitet, e amoraliteti i tyre ėshtė shikimi" (Hadith Sahih transmeton Buhariu dhe Muslimi).

Me tė vėrtetė mbulesa ėshtė mbrojtje (nga haramet), pastėrti, nderė, moral dhe turpėsi. Por parasėgjithash ajo ėshtė adhurim dhe nėnshtrim ndaj Allahut.
Kur Allahu xh.sh tė ka obliguar mbulesėn ka dėshiruar ta sprovoj besimin tėnd, tė pastrojė, tė shtojė nderin, mbrojtjen dhe tė ngritė pozitėn tėnde.
Poashtu Allahu xh.sh ka dėshiruar qė pėr mes mbulesės tė ndaloj ēdo shikim mashtrues nga lakmia nė ty. Motėr margaritare, falėnderoje Allahun qė tė ka obliguar me mbulesė!

Mbulesa ėshtė fshehje e bukurisė dhe mbulesė e pjesėve tė turpshme, pėrasrsye se e gjithė gruaja ėshtė e turpshme ashtu siē ka thėnė Pejgamberi a.s: "Gruaja ėshtė e turpshme e nėse del e zbuluar e ka parė atė shejtani dhe e ka zbukuruar nė sytė e njerėzve".
Nuk ėshtė mbulesa veē mbulim i kokės. Mbulesa ėshtė qė gruaja ta mbulojė tėrė trupin e saj. Poashtu mbulesa ėshtė virtyt i ndershėm, turpėsi, moral dhe mbrojtje. Parasėgjithash, ajo ėshtė shkak pėr afrim tek Allahu xh.sh. me atė ēka e don Ai, e Allahu e don pastėrtinė dhe turpin, kurse i urren tė kėqijat, mėkatet dhe zbulesėn.
Si duhet tė jetė mbulesa?
Mbulesa duhet tė jetė ashtu siē ka urdhėruar Allahu xh.sh. dhe ashtu siē nuk lejohet tė falėsh me asnjė metodė tjetėr pėrveē ashtu siē tė ka urdhėruar Allahu. Poashtu nuk lejohet tė veshėsh mblulesė tjetėr pėrveē ashtu siē ka urdhėar Allahu xh.sh dhe Pejgamberi a.s.
Motra ime
Tė porosisė qė t'iu pėrmbahesh kėtyre cilėsive dhe kushteve tė mbulesės:
E para: Qė gruaja tė mos vesh rrobe tė zbukuruara (shiqimnxitėse), pėrarsye se Allahu e ka obliguar gruan qė ta fshehė bukurinė e saj. Allahu xh.sh thotė: "Dhe mos t'i zbulojnė stolitė e tyre" (En-nur 31).
Nuk lejohet qė gruaja tė vesh rrobe tė ngushta, tė holla, tė vizėlluara ose nė ato rrobe ka pjesė vizlluese. Poashtu nuk lejohet qė ngjyra e rrobeve tė jetė tėrheqėse.
E dyta: Detyrohesh qė rrobet tė jenė tė trasha dhe tė padukshme, pėrarsye se rroba e tejdukshme nuk ėshtė mbulesė nė relitet. Madje mundet qė ajo e cila ka veshė kėso llojė rrobesh tė jetė e mbuluar formalisht por nė realitet ėshtė e zbuluar. Pra, kush e bėnė kėtė ajo ėshtė e mallkuar ashtu siē ka thėnė Pejgamberi a.s: "Do tė ketė nė fund tė popullit tim gra tė veshura e nė realitet tė zdeshura, flokėt e tyre do tė jenė sikurse gungat e shpinės sė devės, mallkoni ato sepse ato janė tė mallkuara" (hadith Sahih transmeton Taberaniu kurse e ka vėrtetuar Albani).
E treta: Qė tė jenė rrobet e gjėra jo tė ngushta, poashtu nuk lejohet tė pėrcaktohet diēka nga trupi i saj, e nėse ndodhė kjo atėherė ajo ėshtė e mbuluar formalisht mirėpo e zbuluar nė realitet.
E katėrta: Qė rrobet tė jenė mbulesė pėr tėrė trupin, nuk lejohet qė tė shihet diēka nga trupi i saj, pėrarsye se i gjithė trupi i gruas ėshtė i turpshėm. Pra, nuk lejohet psh: qė tė shihen kėmbėt e saja apo njė pjesė e kėmbėve ashtu siē ndodhė tek shumica e grave nė kėtė kohė.
E pesta: Qė mos tė pėrngjajnė rrobet e saja me rrobe tė burrave , pėrarsye se Allahu xh.sh. e ka mallkuar gruan, e cila iu pėrgjan burrave. Pejgamberi a.s thotė: "E ka mallkuar Allahu burrin, i cili veshė rrobe tė grave, dhe gruan, e cila vesh rrobe tė burrave" (hadith Sahih transmeton Ebu Davudi dhe Hakimi).
Gjithashtu nuk i lejohet gruas qė tė vesh pantollona dhe tė del me ta pa pasur diēka mbi ta. E nėse janė veē pantollonat nuk ėshtė mbulesė sipas Islamit. Poashtu nė tė ka pėrngjarje me burrat. I lejohet gruas qė t'i vesh pantollonat nėse vesh mbi ta mantil, apo fustan tė gjatė ose nė shtėpinė e saj.
E gjashta: Qė rrobet e saja tė mos iu pėrngjajnė rrobeve tė pabesimtareve. Pejgamberi a.s. thotė: "Kush i pėrngjan njė populli ai ėshtė prej tyre" (hadith Sahih transmeton Ebu Davudi).
Nuk lejohet qė gruaja tė vesh veshje tė murgeshave, edhe nėse ėshtė mbulesė pra, nėse gruaja e bėnė kėtė iu ka pėrngjarė pabesimtareve.
E shtata: Nuk i lejohet gruas qė tė pėrdorė parfumė po edhe nėse dėshiron me kėtė tė dalė prej shtėpisė nė xhami. Pejgamberi a.s. thotė: "Nėse njė grua parfumoset dhe kalon pranė disa njerėzve e ata e ndiejnė aromėn e saj ajo ėshtė e pandershme" (hadith Sahih transmeton Ahmedi, Nesaiu, dhe Hakimi).
E teta: Nuk i lejohet gruas qė tė pėrdorė manikyrė apo t'i zgjatė thonjėt pėrarsye se kjo ėshtė prej tė ndaluarave.
E nėnta: Nuk i lejohet gruas qė tė vesh shtiklla, ose kėpucė tjera qė kėrcasin gjatė ecjes. Allahu xh.sh thotė: "Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė zbuluar fshehtėsitnė nga stolitė e tyre" (En-nur 31).
E dhjeta: Nuk i lejohet gruas qė ta ngritė zėrin e saj, tė qesh me zė tė lartė, apo ta zbukuron zėrin e saj e as mos tė llastoj nė fjalėt e saja. Allahu xh.sh thotė: "O gratė e Pejgamberit, ju nuk jeni si asnjė grua tjetėr, nėse keni kujdes e ruheni, andaj mos u llastoni nė tė folur e tė lakmojė ai qė ka sėmundje nė zemrėn e tij, po thuani fjalė tė matura." (El-Ahzab 32)
Poashtu, nuk i lejohet gruas qė tė anon (dredhohet) nė ecjen e saj ose ēdo ecje e cila tėrheq shikimin e njerėzve, e gjithė kjo i takon zbulesės, tė cilėn e ka ndaluar Allahu xh.sh.
Sė fundi motra ime: Mbulesa ėshtė urdhėr i Allahut xh.sh. dhe Pejgamberit a.s.. Ēdo gjė qė e ka urdhėruar Allahu dhe Pejgamberi i Tij ėshtė mirė pėr ty, e nėse mendon diēka tjetėr pėrveē kėsaj veē menduar keq.
Motra ime: Nėse dėshiron daljen nga shtėpia pėrkujto fjalėn e Allahut: "Dhe mos t'i zbulojnė stolitė e tyre" (En-nur 31).
Pastaj pyete vetveten: A e kam fshehur stolinė time apo jo? Nėse ėshtė pėrgjegja "po", veē e ke kėnaqur Zotin tėnd, pastaj edhe Allahu do tė kėnaqet me ty. E nėse ėshtė pėrgjegja ėshtė"jo" veē e ke hidhėruar dhe i ke bėrė mėkat Allahut, atėherė mos e fajėso askend pėrveē vetveten tėnde! "Me kėtė kėshillohet ai qė prej jush e beson All-llahun dhe botėn tjetėr, kjo ėshtė mė e dobishme pėr ju, mė e pastėr, se All-llahu e di, e ju nuk e dini." (El-Bekare 232).
Back to top Go down
View user profile http://feja-islame.tk
 
Letėr Dėrguar Cdo Muslimane!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Mortal Kombat (2011) MK9

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Feja Islame :: Feja-Islame :: Letėr Dėrguar Tek Cdo Muslimane!-
Jump to: